Hematogenas

Hematogenas ( graikų kalboje Haematogenum „ kraujas+gimstantis (atnaujinantis) – savo kaip maisto papildo kelią pradėjo Šveicarijoje. Dr. Hommel 1890 m. pagamino mikstūrą galvijų kraujo pagrindu. Nuo to laiko hematogenas pakeitė savo formą, bet pagerino savo savybes praturtintas vitaminais.

Hematogenas – gyvūninės kilmės geležies šaltinis. Jeigu organizmas stokoja geležies, žmogus jaučia nuovargį, silpnumą, sumažėja jo dėmesio koncentracija, sulėtėja gyvybiniai procesai ir krinta produktyvumo lygis. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis šios medžiagos trūkumu skundžiasi apie 30% gyventojų. Geležis yra vienas iš pagrindinių komponentų, padedančių žmogaus ląstelėse vykti biocheminėms reakcijoms ir aprūpinantis visus mūsų organus bei audinius deguonimi. Visiems organizmo audiniams ir organams būtinas deguonis juos pasiekia dėka kraujo baltymo hemoglobino, esančio raudonuosiuose kraujo kūneliuose, o geležis yra viena pagrindinių hemoglobino sudedamųjų dalių. Apskaičiuota, kad šio mikroelemento kiekis žmogaus organizme yra 3–5 g, iš kurio daugiau nei du trečdaliai yra hemoglobine. Viena iš geležies trūkumo pasireiškimo formų mūsų organizme yra anemija ( mažakraujystė) – kuomet sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) arba baltymo hemoglobino kiekis juose, dėl to atsiranda deguonies badas organizme. Pasaulyje anemija serga beveik kas trečias gyventojas – liga nustatoma apie 10 proc. vyrų, bet ji žymiai dažniau pasitaiko moterims ir vaikams. Net 30 proc. vaikų ir apie 50 proc. pasaulio nėščiųjų turi geležies trūkumą. Pats organizmas geležies negamina, todėl ją turi pasisavinti su maistu. Tačiau maisto produktuose ji yra netirpi ir sunkiai pasisavinama. Gyvūninės kilmės geležis yra gerai absorbuojama – apie (20% – 30%). Vaisiuose ir daržovėse taip pat yra geležies, tačiau jos yra mažiau ir ji pasisavinama daug blogiau. Geležies įsisavinimą ženkliai pagerina vitaminas C ir B, todėl visų rūšių lietuviški hematogenai yra praturtinti šiais vitaminais.

Pasaulio sveikatos organizacijos ir UNICEF rekomendacijų duomenimis rekomenduojama vartoti geležies papildus. Hematogenas, kaip geležies papildas yra labai svarbus vaikams ir suaugusiems, kurie patenka į padidėjusios geležies stokos anemijos rizikos grupę – tai augantys vaikai, paaugliai, nėščiosios ir maitinančios moterys, sportuojantys ir aktyvūs žmonės, pagyvenę žmonės.